Prototypy samochodów powstałe w PRL

 
1)  
  • egzemplarzy
  • obowiązkowym
  • produkowanymi
  • produkcji
  • zaprojektowała
  • mikrosamochodu

 

 

 

Polska motoryzacja kojarzona jest z samochodami  przez Fabrykę Samochodów Osobowych (FSO), takimi jak Fiat 125p (Duży Fiat), Polonez, Syrena czy Warszawa. 

W okresie PRL (Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej) inżynierowie skonstruowali wiele innych pomysłowych prototypów, które jednak nie weszły do produkcji seryjnej. 

 

1. Smyk* (1957 r.)  

Projekt zakładał stworzenie bardzo taniego  typu 2+2, czyli samochodu mieszczącego dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Dojście do tylnego siedzenia było możliwe tylko po złożeniu przedniego siedzenia pasażera. Za drzwi służyła odchylana (ku dołowi) pokrywa przednia. Samochód nie miał bagażnika, zaś na desce rozdzielczej znalazły się tylko prędkościomierz, kontrolka ładowania akumulatora i przełącznik kierunkowskazów. Do napędu “Smyka” wykorzystano silnik motocykla Junak. “Smyk” miał cztery biegi do jazdy w przód i... cztery do jazdy w tył. Smyk został wyprodukowany przez SFM (Szczecińską Fabrykę Motocykli) tylko w serii próbnej w ilości 17-20 . 

*smyk - żartobliwie o małym dziecku (chłopcu); malec

 

2. Fafik* (1958 r.) 

W 1958 roku WFM (Warszawska Fabryka Motocykli)  mikrosamochód Fafik, a FSO (Fabryka Samochodów Osobowych) wykonało pięć prototypów. Auto było obudowanym skuterem Osa. Miało trzymiejscowe nadwozie o masie 270 kg i ładowności (dopuszczalnej masie przewożonego ładunku) 200 kg. Osiągało prędkość 60-70 km/h zużywając około 4,5 litra benzyny na 100 km.

*fafik - to nazwa określająca słodkiego, małego pieska

 

3. Syrena Sport (1960 r.) 

Ten samochód uznaje się za jedną z najważniejszych legend polskiej motoryzacji. Syrena Sport nigdy nie miała wejść do produkcji seryjnej. Samochód powstał jako platforma testowa dla szeregu rozwiązań, technologii i podzespołów przewidzianych dla modernizacji produkowanej seryjnie od 1955 roku klasycznej Syreny. Zespół młodych inżynierów miał dużą swobodę w realizacji swoich aspiracji, przy czym sporą część prac nad Syreną Sport wykonywano poza  czasem pracy w czynie społecznym. FSO Syrena Sport to dwudrzwiowe coupé z nadwoziem wykonanym z tworzyw sztucznych. Źródłem napędu był nowo skonstruowany dwucylindrowy, chłodzony powietrzem silnik typu Boxer.

 

4. Bombel* (1974 r.) 

Z chwilą uruchomienia seryjnej  Malucha  (Fiata 126p) rozpoczęto prace nad wersjami pochodnymi tego samochodu. Jako pierwszy do realizacji został skierowany furgon. Ze względu na obły kształt nadwozia nazwano go Bombel (a nie bąbel, jakby wynikało z zasad ortografii). Ładowność „Bombla” wynosiła 300 kg. Bomble były używane przez dział sportu FSM jako samochody serwisowe podczas wyścigów i rajdów. Powstało około 16 modeli prototypowych.

*bąbel - coś nabrzmiałego, np. pęcherzyk gazu

 

źródło: Wikipedia

 


2) Który samochód nie powstał w Fabryce Samochodów Osobowych (FSO)?

a.

b.

c.


3) Który z samochodów miał silnik motocykla?

a.

b.

c.


4) Pochodnym którego samochodu jest Bombel?

a.

b.

c.


5) Z czego zostało wykonane nadwozie Syreny Sport?

a.

b.

c.


6) Który samochód nie miał bagażnika?

a.

b.

c.


7) Do którego z samochodów wchodziło się przez odchylaną pokrywę przednią?

a.

b.

c.


8) Ile biegów do jazdy w tył miał Smyk?

a.

b.

c.


9) Ile powstało modeli prototypowych Bombla?

a.

b.

c.